Kolęda w domu


Kolęda w domu

WSPÓLNA MODLITWA W DOMU

Kolędowy wieczór zaplanujcie tak, aby mogli uczestniczyć w nim wszyscy domownicy. Ustalcie wcześniej ze wszystkim członkami swojej rodziny dokładną godzinę wspólnej kolędy np. 19.00 lub 20.00. Wcześniej zapoznajcie się z terminem Mszy św. dla rodzin z Waszej ulicy. Dobrze, aby rodzinna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele, zaś kontynuacja kolędy może odbyć się w domu bezpośrednio po Mszy św.

Na spotkanie przeznaczcie taką ilość czasu, aby bez pośpiechu przeżyć domową liturgię. Na czas modlitewnego spotkania w domu wyłączcie telefon, komputer, telewizor i radio. Dobrze jest posprzątać mieszkanie, a także ubrać się tak, by pokazać swoim strojem, że chcecie przeżyć ważne spotkanie religijne. Przygotujcie stół tak, żeby w domu było świątecznie: przykryty białym obrusem, z pasyjką, kropidłem, naczyniem z wodą święconą, Pismem św., śpiewnikami z kolędami, świecami, lampkami na choince. Na stole nie powinny znajdować się inne, niepotrzebne przedmioty.
Należy wyznaczyć osobę, która poprowadzi wasz wieczór kolędowy, najlepiej gdyby to byli rodzice lub najstarszy z domowników. Każdy członek rodziny może też przygotować i w odpowiednim momencie dodać własne intencje modlitwy. Wieczór kolędowy może mieć następujący porządek.

1. Śpiew kolędy np. „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”.
2. Prowadzący żegna się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen, potem mówi:
Kochani, nadszedł szczególny czas, kiedy to gromadzimy się przy kolędowym stole, aby prosić Boga o błogosławieństwo dla nas i zawierzyć Mu naszą rodzinę, nas samych. W łączności duchowej z księdzem proboszczem naszej parafii, prośmy Pana o szczególne łaski tak bardzo potrzebne dla każdego z nas. Niech nasza modlitwa dotrze do Boga, niech będzie to chwila naszej adoracji Bożej Dzieciny, a tym samym oddaniem chwały Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

3. Ktoś z rodziny zapala świece ze słowami: „Światło Chrystusa”, wszyscy odpowiadają „Bogu niech będą dzięki” lub na czas zapalania świecy kolęda: „Wśród nocnej ciszy”.

4. Wybrana osoba czyta na głos fragment Pisma św.
Prowadzący: Wysłuchajmy fragmentu z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 2, 1-2. 10-12)
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». (…) Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

5. Prowadzący czyta rozważanie:
Moi drodzy, prośmy dobrego Boga o błogosławieństwo. Dziś to On nawiedza nas i nasze życie. Przychodzi przez swego Ducha, by udzielić swojego błogosławieństwa. Zastanówmy się przez chwilę, jaki jest ten nasz dom? Co jest w naszym życiu najważniejsze? Jakie miejsce zajmuje Bóg w naszym życiu? Jaka jest nasza duchowość? Za co możemy podziękować Bogu w minionym roku? Co udało się osiągnąć, a co Bogu może się w nas nie podobać?
(chwila ciszy)

6. Po chwili prowadzący: Prośmy Boga o błogosławieństwo dla naszej rodziny:

• Módlmy się za Kościół święty, Papieża Franciszka, biskupów oraz kapłanów, aby niestrudzenie głosili orędzie o zbawieniu. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za naszą rodzinę, aby w Panu Bogu pokładała nadzieję i doświadczała Jego obecności i pomocy przez wszystkie dni nowego roku. Ciebie prosimy!
• Módlmy się o zdrowie dla nas, dla naszej bliższej i dalszej rodziny, aby Bóg zachował nas od wszelkich nieszczęść i chorób. Ciebie prosimy!
• Módlmy się o ustanie pandemii oraz o siłę i moc dla wszystkich, którzy włączają się w ratowanie ludzkiego życia. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za zmarłych z naszej rodziny, szczególnie za śp..., aby dobry Bóg okazał im swoje Miłosierdzie i przyjął ich do wiecznej szczęśliwości w niebie. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za naszych sąsiadów, znajomych i bliskich, aby Pan Bóg im błogosławił i wspierał w czynieniu dobra na co dzień. Ciebie prosimy!
• Módlmy się w naszych osobistych intencjach… Ciebie prosimy!

Prowadzący: Zjednoczeni w miłości, skierujmy do Boga Ojca modlitwę, której nas nauczył Jego Syn:
Wszyscy: Ojcze nasz…

7. Prowadzący:
Pobłogosław Panie, Boże Wszechmogący, nasz dom, aby trwały w nim: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dziękczynienie. Prosimy Cię Panie, nawiedź nasz dom i oddal od nas wszelkie wrogie zasadzki; niech w nim przebywają Twoi święci aniołowie i strzegą nas w pokoju, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

8. Prowadzący mówi: Niech nas błogosławi i strzeże Wszechmogący i Miłosierny Bóg: Ojciec i Syn, i Duch Święty.

9. Następnie kropi mieszkańców i wszystkie pomieszczenia swojego domu wodą święconą.

10. Wspólna modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Śpiew kolęd.

Nabożeństwa

 MSZE ŚW. W NIEDZIELE

8:00, 9:30, 11:00 (w Wielkim Poście 15:30)

MSZE ŚW. W ŚWIĘTA CYWILNIE ZNIESIONE

9:30

18:00

MSZE ŚW. W DNI POWSZEDNIE

18:00

GORZKIE ŻALE W NIEDZIELĘ

15:00

DROGA KRZYŻÓWA W PIĄTEK

18:30 i 20:00

SPOWIEDŹ

Pół godziny przed Mszą św.

Cmentarz

Komentarz do Słowa Bożego